Czy na diecie pudełkowej można schudnąć?

4 września 2023
4 września 2023 Mateusz

Diety pudełkowe w ostatnim czasie zyskują na popularności i coraz więcej Polaków zaczyna korzystać z takich rozwiązań. Jeszcze kilka lat temu uważano, że to kosztowne rozwiązanie. Jednak porównując codziennie wydatki oraz sprawdzając ile kosztuje dieta pudełkowa, można znaleźć rozwiązania, które nie nadszarpną domowego budżetu. Najtańsza dieta pudełkowa wcale nie musi być przygotowana z gorszej jakości składników, a najlepsza dieta pudełkowa nie musi kosztować dwa razy więcej niż inne. Wybór rodzajów diet staje się bardzo szeroki i dostosowany pod różne potrzeby, występujące choroby czy kaloryczności.

Czym jest dieta pudełkowa?

Dieta pudełkowa, potocznie nazywana również cateringiem dietetycznym, to szybka i wygodna forma zdrowego odżywiania się. Nie musisz liczyć kalorii, martwić się o zakupy czy planować posiłków. Wszystko to zrobi za Ciebie firma cateringowa. Twoim zadaniem jest odebranie paczki z posiłkami spod drzwi i zjedzenie posiłków! Dieta pudełkowa może być dobrym rozwiązaniem dla osób na diecie eliminacyjnej (np. bezmięsnej, wegańskiej czy bez laktozy). Bardzo często catering dietetyczny jest wykorzystywany jako pomoc w odchudzaniu. Coraz bardziej popularna staje się także dieta ketogeniczna pudełkowa.

Czy dieta pudełkowa jest zdrowa?

Catering dietetyczny to nie to samo co domowa dieta pudełkowa (obiady czy przekąski własnej roboty), ale nie oznacza to, że jest gorszym rozwiązaniem. Diety pudełkowe mogą być zdrowe, tym bardziej, że podlegają pod rozporządzenie dotyczące żywności nieopakowanej. Na pudełku znajdziesz wypisane alergeny, wykaz składników, datę przydatności do spożycia i wyliczoną kaloryczność. Natomiast na stronie internetowej często znajduje się informacja o makroskładnikach. Producenci cateringów są zobowiązani do wskazania z czego składa się Twój posiłek, dzięki czemu wiesz co jesz od pierwszej do ostatniej łyżki.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie przygotować zbilansowanych posiłków jest to na pewno lepsze rozwiązanie, niż kupowanie w pośpiechu batonika czy codzienne zamawianie obiadów. Poza tym patrząc na fakt ile kosztuje dieta pudełkowa w porównaniu do potraw typu fast food, może okazać się, że wybierając catering zaoszczędzisz pieniądze. Musisz jednak sprawdzić czy dieta pudełkowa jest zbilansowana przez specjalistę, który ukończył studia dietetyczne, ponieważ jadłospis, szczególnie eliminacyjny, wymaga odpowiedniej wiedzy.

Dieta pudełkowa może okazać się pomocna w odchudzaniu.
Fot. canva.com (zdjęcie poglądowe)

Czy na diecie pudełkowej można schudnąć?

Jak najbardziej można! Jednak podstawowym warunkiem jest ujemny bilans kaloryczny. Przed podjęciem takiej diety warto skonsultować się z dietetykiem. To, że stosujesz dietę z cateringu, nie oznacza, że nie możesz współpracować ze specjalistą. Dietetyk może Ci nie tylko pomóc ułożyć domową dietę dietę pudełkową, ale także wybrać najlepszy catering, dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli nie chcesz skorzystać z usług dietetyka, ale Twoim celem jest odchudzanie, dowiedz się jak obliczyć kalorie, których potrzebujesz.

Ile kosztuje dieta pudełkowa?

Koszty cateringu dietetycznego są bardzo zróżnicowane. W Internecie znajdziesz mnóstwo firm, które chcą wybić się swoją ofertą. Przydatnym narzędziem może okazać się porównywarka diet pudełkowych. Najtańsze diety zaczynają się od ok. 35 zł za dzień (przykład dla Warszawy). Koszty cateringu dietetyczne są uzależnione od jego parametrów, m.in. kaloryczności, ilości posiłków, miejsca dowozu czy typu diety. Im bardziej jest wymyślna czy kaloryczna, tym bardziej rośnie jej koszt (większy nakład pracy i składników). Ostateczną cenę diety pudełkowej poznasz, wówczas gdy ustawisz wszystkie parametry zgodnie z Twoimi potrzebami.

Plusy i minusy diety pudełkowej?

Catering dietetyczny ma swoje dobre i złe strony. Niewątpliwym plusem jest wygoda. To dobre rozwiązanie dla osób zabieganych, które dużo pracują lub takich, które nie chcą spędzać czasu w kuchni. Najtańsza dieta pudełkowa może się także okazać ekonomicznie korzystnym rozwiązaniem, jeśli nie planujemy swoich zakupów i wybieramy wiele niepotrzebnych produktów, które i tak w efekcie lądują w śmietniku. Dieta pudełkowa może także pomóc osobom, które mają problem z zamawianiem jedzenia i robią to zbyt często (co zazwyczaj powoduje spożywanie wysokokalorycznych potraw). Odpowiednio zbilansowane posiłki pochodzące z cateringu dietetycznego mogą pomóc zachować regularność w jedzeniu oraz wyrobić prawidłowe nawyki żywieniowe.

Zdecydowanym minusem diety pudełkowej jest to, że masz ograniczony wpływ na składniki i potrawy, które się pojawią na Twoim talerzu. Dla osób, które cenią sobie niezależność w tym aspekcie może to być spory problem. Oczywiście istnieją opcje, w których możesz samodzielnie wybierać to co chcesz zjeść danego dnia, ale to nadal zaledwie pośredni wpływ na smak wybieranych dań. Kolejnym aspektem jest fakt, że chorując na kilka jednostek chorobowych, prawdopodobnie lepiej zdecydować się na indywidualny jadłospis od dietetyka. Do najczęściej wymienianych wad diety pudełkowej należy jej koszt. Nie każdy może sobie pozwolić na zamawianie gotowych dań w takiej formie. Catering dietetyczny może nieść ze sobą ryzyko powrotu do kiepskich nawyków żywieniowych, które skutecznie udało się odsunąć dzięki gotowym daniom. Wówczas musisz uważnie podejść do etapu odejścia od diety pudełkowej, najlepiej rozpoczynając samodzielne przygotowanie posiłków (np. część dań zamawiając z cateringu, a drugą część gotować samodzielnie).

Najlepsza dieta pudełkowa

Co do tego nie ma wątpliwości – najlepsze dieta pudełkowa to taka, która jest dostosowana do Twoim możliwości. Zanim zdecydujesz się na wykupienie jak testowanie cateringu, przemyśl na czym Ci najbardziej zależy i jakie masz możliwości finansowe. Każda dieta, w tym pudełkowa, powinna spełniać Twoje kryteria, czyli być smaczna, nie powodować głodu i realizować cel, który sobie założysz (np. odchudzanie). Pamiętaj, dieta pudełkowa to nie jest wyjście na skróty, a ułatwienie sobie życia i skorzystanie z możliwości, które daje nam dzisiejsza rzeczywistość. Zwróć uwagę jednak, że catering nie zwalnia Cię z potrzeby bycia uważnym/uważną na swój organizm np. sygnały głodu i sytości. Nie zawsze musisz „ślepo” zjadać to co jest w pudełku. Jeśli wiesz, że poza dietą pudełkową będziesz dojadać, możesz wybrać odrobinę niższą kaloryczność i pozostawić sobie przestrzeń na inne produkty lub potrawy.

A jeśli pudełka nie są dla Ciebie…

Przygotowałem dla Ciebie Psychodietetyczny Work Book, w którym znajdziesz zestaw planerów, z którymi zorganizujesz sobie posiłki, zakupy i aktywność fizyczną. Co zyskasz? Czas i spokój, bo wszystko będzie zaplanowane! To jak będzie?

Cześć! Nazywam się Mateusz Kusztal.

Jestem dietetykiem i specjalistą psychodietetyki. W swojej pracy wspieram osoby, które doświadczają różnych problemów żywieniowych. Pomagam w odchudzaniu, odbudowie relacji z jedzeniem i leczeniu zaburzeń odżywiania. Poza współpracą indywidualną prowadzę zajęcia i szkolenia, a także tworzę materiały wspierające (e-booki, worki booki, food booki). Zapraszam Cię do przeczytania innych wpisów na moim blogu oraz do zapoznania się z produktami w moim sklepie.

Facebook
Instagram
LinkedIn