Zastanawiasz się jaka herbata na przeziębienie może być pomocna? Moja propozycja to cytrynowa herbata z dodatkiem imbiru i rozmarynu. To nie tylko herbata na przeziębienie, ale także idealny napój na każdy jesienny i zimowy wieczór! Sprawdź ten prosty przepis i spędzaj miło i smacznie okres jesienno-zimowy. Bez przeziębienia!
JAKA HERBATA NA PRZEZIĘBIENIE?
Nie wiesz jaka herbata na przeziębienie zda egzamin podczas choroby? Jeśli chcesz poprawić swoje samopoczucie lub wspomóc proces leczenia, zdecydowanie pomyśl o składnikach, które rozgrzeją Twój organizm, np. imbir, pieprz, cynamon, kardamon czy goździki.
Często spotykaną opcją jest herbata z imbirem na przeziębienie, co zdecydowanie jest dobrym rozwiązaniem. Imbir wykazuje działanie rozgrzewające, a także przeciwnowotworowe, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Co ciekawe, udowodniono, że imbir wykazuje działanie uśmierzające bóle miesiączkowe i zmniejszające poranne mdłości u kobiet w ciąży.
Sam napar z czarnej herbaty liściastej wykazuje działanie antyoksydacyjne, co można okazać się bardzo pomocne podczas przeziębienia. Podobne, a nawet lepsze działanie wykazują biała i zielona herbata. Z tego powodu herbaty na przeziębienie to bardzo dobry wybór spośród innych napojów.
HERBATA NA PRZEZIĘBIENIE – SZYBKI I PROSTY PRZEPIS
Oprócz sprawdzonych i zalecanych leków, podczas przeziębienia warto sięgać po domowe rozwiązania, w tym herbaty na przeziębienie. Mój przepis jest bardzo prosty i bazuje na czarnej herbacie, cytrynie, imbirze, rozmarynie i soku malinowym. Taka kombinacja to nie tylko broń do walki z przeziębieniem, ale również klimatyczna herbata na zimne dni i wieczory. Pamiętaj, zimowa herbata na przeziębienie to również napój, który możesz wziąć ze sobą na wynos w kubku termicznym. Wówczas najlepiej jak zmienisz proporcje składników, tak aby herbata zachowała swój smak i aromat. Poniżej podane proporcje są wskazane na przygotowanie jednego dużego kubka zimowej herbaty rozgrzewającej.
Szukasz szybkich przepisów na zimowe dania? Sprawdź mój Food Book Zima!
SKŁADNIKI
• 1-2 plastry cytryny
• 1/3 łyżeczki skórki cytrynowej
• Łyżeczka miodu
• 4 plasterki świeżego imbiru
• Gałązka rozmarynu
• Łyżka soku malinowego
PRZYGOTOWANIE HERBATY NA PRZEZIĘBIENIE
1. Cytrynę wyparz wrzątkiem, najlepiej w małej misce. Następnie ją osusz i zetrzyj skórkę na tarce. Na jeden kubek herbaty potrzebujesz ok. 1/3 łyżeczki skórki cytrynowej. Na końcu ukrój 1-2 plasterki cytryny.
2. Zaparz czarną herbatę (woda ok. 100 stopni). Czas parzenia zależy od ciebie – zazwyczaj wystarczy ok. minuty. Możesz użyć herbaty liściastej lub w torebce. Kubek zalej wrzącą wodą do 3/4 objętości. Jeśli masz pod ręką mały zaparzacz lub pustą torebkę (filtr) do herbaty, możesz włożyć do środka startą skórkę cytrynową i plasterki imbiru. Jeśli parzysz herbatę sypaną, wrzuć wspomniane dodatki razem z herbatą.
3. Gotowy napar uzupełnij zimną lub letnią wodą. Dzięki temu herbata będzie miała niższą temperaturę i będzie od razu gotowa do wypicia. Po dodaniu zimnej wody wlej miód. Jeśli używasz cukru lub słodzika, możesz go dodać jeszcze przed schłodzeniem herbaty.
4. Na sam koniec do herbaty dodaj plasterki cytryny, gałązkę rozmarynu i dolej soku malinowego.
NAJLEPSZA HERBATA NA PRZEZIĘBIENIE
Jaka herbata na przeziębienie jest najlepsza? Na pewno wersja domowej roboty ma sporą przewagę, ponieważ możesz samodzielnie zdecydować co znajdzie się w kubku. Herbaty na przeziębienie mogą mieć różne kompozycje, dlatego ważne, aby składniki, których użyjesz należało do Twoich ulubionych. Wiele osób pisze, że najlepsza herbata na przeziębienie powinna mieć dużą dawkę witaminy C. Oczywiście, witamina C jest bardzo ważnym składnikiem w diecie człowieka, ale według badań jej większe spożycie nie osłabia objawów i czasu trwania infekcji. Jedynie profilaktyczne zażywanie witaminy C (przed wystąpieniem objawów infekcji) może działać korzystnie na przebieg przeziębienia.
HERBATA NA PRZEZIĘBIENIE – ZAMIENNIKI
Jeśli nie masz wszystkich produktów z listy składników lub chcesz zmienić smak, możesz użyć zamienników. Nie każdy jest wielbicielem cytrynowych klimatów, dlatego jeśli taka wersja herbaty na przeziębienie Ci nie odpowiada, zastąp cytrynę pomarańczą lub grejpfrutem. Miód bez problemu możesz podmienić na zwykły cukier lub słodzik (polecam ksylitol lub erytrol). W moim przepisie używam soku malinowego, ale zdecydowanie zachęcam Cię do używania również innych soków owocowych, np. z czarnego bzu, jeżyn czy czarnej porzeczki.
Źródła:
1. https://www.mp.pl/artykuly/35815,witamina-c-nie-zmniejsza-ryzyka-rozwoju-przeziebienia-oraz-nasilenia-jego-objawow-jak-rowniez-nie-skraca-znaczaco-czasu-ich-trwania [Dostęp 21.10.2023]
2. Glibowski P., Długołęcka A., Grdeń A., Toczek K. Właściwości prozdrowotne imbiru. Bromatologia i chemia toksykologiczna, 2017, 2, str. 115 – 121.
3. Dmowski P., Wilczyńska A. Wpływ dodatku miodu na antyoksydacyjne właściwości naparów herbaty czarnej. Problemy Higieny i Epidemiologii, 2015, 96(3): 688-692.
Cześć! Nazywam się Mateusz Kusztal.
Jestem dietetykiem i specjalistą psychodietetyki. W swojej pracy wspieram osoby, które doświadczają różnych problemów żywieniowych. Pomagam w odchudzaniu, odbudowie relacji z jedzeniem i leczeniu zaburzeń odżywiania. Poza współpracą indywidualną prowadzę zajęcia i szkolenia, a także tworzę materiały wspierające (e-booki, worki booki, food booki). Zapraszam Cię do przeczytania innych wpisów na moim blogu oraz do zapoznania się z produktami w moim sklepie.